توضیحات مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان در خصوص لغو تورهای پاسارگاد

تاریخ درج : 1395/7/26

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: تبلیغاتی رسمی و غیر رسمی برای برگزاری برخی مراسم‌ها در مجموعه پاسارگاد در یک دوره زمانی مطرح شد که این اداره کل تصمیم گرفت اعلام کند که تورهای مستقیم پاسارگاد در این بازه زمانی مجوز قانونی ندارند.

فریدون الهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، در پاسخ به این سؤال که چرا نامه‌ای مبنی بر عدم حضور تورهای گردشگری در پاسارگاد بین تاریخ‌های یک تا دهم مهر آبان ماه منتشر شده است، اظهار کرد: پاسارگاد یکی از پایگاه‌های تمدنی و ارزشمند کشور است که با واقع شدن مقبره کوروش در آن سابقه و پیشینه تمدنی نیز پیدا کرده است. پس حفظ این مواریث فرهنگی هم در دستور کار است و هم از برنامه‌ها و اهداف سازمان محسوب می‌شود.

وی افزود: این نامه در واقع مکاتبات مجموعه سازمانی بوده و این بدان معنی نیست که ما با بازدید پاسارگاد مخالف هستیم و در این زمینه هم ممنوعیتی نداریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ادامه داد: تبلیغاتی رسمی و غیر رسمی برای برگزاری برخی مراسم‌ها در یک دوره زمانی انجام شد بنابراین تصمیم بر این شد که تورهای مستقیم پاسارگاد در این بازه زمانی مجوز قانونی ندارند.

الهیاری تصریح کرد: تورهای استان فارس که به طور معمول برقرار است از نظر این اداره کل مشکلی ندارد، چرا که ما معتقد به مدیریت گردشگری پایدار هستیم اما هیچ علاقه‌ای نداریم که این صنعت حساس مورد خدشه واقع شود.

وی اظهار کرد: یکی از سیاستهای مهم توسعه در کشور و استان اصفهان توسعه گردشگری است که این مهم محور اصلی توسعه اصفهان محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان اینکه از سال 91 تاکنون شاهد رشد قابل توجهی در گردشگری اصفهان بوده‌ایم، افزود: میانگین سالانه رشد در این سال‌ها 50 درصد بوده است و آمارهای شش ماهه ابتدای سال جاری رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. سنجش گردشگری در سال جاری نشان از رشد 30 درصدی بازدیدکنندگان خارجی از بناهای تاریخی دارد.

الهیاری گفت: در همین بازه زمانی ظرفیت اشغال اقامتگاه‌ها توسط توریست‌های خارجی نیز 10 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی به ملیت گردشگران خارجی اشاره کرد و اضافه کرد: آلمان، عراق، فرانسه، ایتالیا، چین، لبنان، اسپانیا، آمریکا، بحرین و ترکیه 10 کشوری هستند که بیشترین تعداد گردشگر خارجی را به اصفهان فرستاده‌اند. همین حضور ملیت‌های مختلف نشان از رشد بی سابقه گردشگری دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ادامه داد: ما با افزایش ظرفیت اقامتگاه می‌توانیم آمار ورود گردشگران خارجی را بیش از پیش افزایش دهیم و به جد در حال دنبال کردن این موضوع هستیم زیرا باید در بحث تقسیم گردشگری اقدامات مؤثری انجام دهیم. 

به گزارش ایسنا، هفته گذشته نامه‌ای از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان درباره عدم برگزاری تورهای پاسارگاد، در فضای مجازی پخش شد که در آن خطاب به تمام دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان اصفهان و انجمن صنفی دفاتر گردشگری آن استان، نوشته شده بود؛ «برگزاری هر نوع تور گردشگری از اول تا دهم آبان‌ماه امسال به مقصد پاسارگاد شیراز "فاقد وجاهت قانونی" است.»
 

منبع : ایسنا


اشتراک گذاری بازگشت به لیست خبرها

شرکت نصف جهان در سال 1378 در عرصه فن آوری اطلاعات شروع به فعالیت نموده است. تا کنون با انجام پروژه های مختلف در زمینه های گوناگون سابقه درخشانی را از خود بر جای گذاشته است. مهمترین استراتژی این شرکت کسب رضایت حداکثری مشتریان عزیز بوده که در این راستا به توفیقات فراوانی دست یافته ایم.