انتقاد رییس اتاق بازرگانی اصفهان از وضعیت بیکاری در استان

تاریخ درج : 1395/7/27

رییس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: در وصول بودجه به اصفهان یک به آخر هستیم، اما در پرداخت مالیات دومین استان هستیم.

به گزارش ایسنا، عبدالوهاب سهل‌آبادی امروز (سه‌شنبه) در جمع فعالان اقتصادی اصفهان با حضور وزیر اقتصاد، اظهار کرد: نرخ بیکاری در اصفهان از سال گذشته تاکنون 2.1 درصد بیشتر شده است. این در حالی است که این استان به عنوان صنعتی‌ترین استان کشور، هشت هزار واحد صنعتی، هزار معدن فعال و وزیر اقتصاد اصفهانی دارد. 

وی خطاب به وزیر اقتصاد افزود: رشد بیکاری اصفهان دردآور است و میزان بیکاری این استان 15.1 اعلام شده است. رشد پرداخت بیمه بیکاری نیز جالب است و عدد آن در سال جاری به 27 درصد رسیده است. اگر این آمار را اعلام می‌کنم به دلیل این است که فرمان در دست وزیر اقتصاد است و فکر می‌کنم شما باید بعضی چیزها را بدانید. 

رییس اتاق بازرگانی اصفهان خطاب به مسؤولان گفت: از فروردین تا شهریور سال جاری 15 هزار نفر بیکار شده‌اند و بالای 103 کارخانه تولیدی حقوق معوقه دارند که برخی از آنها 9 ماه است، حقوق ندارند. شیوع بیماری اعتیاد در بین کارگران به سرعت در حال افزایش است و متأسفانه بسیاری از شرکت‌هایی که می توانند 15 هزار نفر را مشغول به کار کنند، خود در معرض نابودی هستند. 

سهل آبادی اضافه کرد: شرکت ریف با طلبکار بودن بیش از 70 میلیارد تومان، از بانک شهر  16 میلیارد تومان وام دریافت کرده و امروز اعلام شده که باید 25 میلیارد تومان برگرداند و امروز باید بگوییم که به دلیل وصول نشدن مطالبات این شرکت از دولت، به شدت دچار بدهی شده است. 

وی ادامه داد: ما مگر قرار نیست با دفاع از کار، ارزش افزوده رتبه اقتصادی و کسب و کار را افزایش دهیم. آیا این کارها سرعت موردنظر را ایجاد می‌کند؟ من بارها اعلام کرده‌ام که صنعت و تولید نیازمند یک عفو عمومی است. اگر این اتفاق رخ ندهد باید فکر چاره کنید. 

رییس اتاق بازرگانی اصفهان اظهار کرد: بهترین شعارهای گفتگوی بخش خصوصی و دولت، بهترین ستاد حمایت قضایی و بهترین ستاد تسهیل متعلق به استان اصفهان است. ولی چه فایده وقتی ما با این مشکلات مواجه هستیم یا کورمان کنید یا نجاتمان دهید. مگر قرار نبود 20 تا 30 درصد هدفمندی یارانه‌ها به صنعت تعلق بگیرد؟ چرا وقتی ما حرف از طلب می‌زنیم، بدِ می‌شویم ولی تا شما طلبکار می‌شوید ما را سریع به دادگاه می‌فرستید؟ ما بارها اعلام کردیم که LC داخلی را فعال کنید. با این همه غل و زنجیر چگونه دین خود را به جوانان بدهیم؟ امروز 50 درصد فارغ التحصیلان بیکار هستند شما یک شرایط استخدامی بگذارید ببینید برای کم ارزش‌ترین شغل چه تعداد لیسانس و فوق لیسانس ثبت نام می‌کنند؟

سهل آبادی افزود: در این شرایط سخت برادران بانکی که رفیق ما هم هستند باید بدانند که با این بهره بانکی شرایط کار کردن نیست. واقعاً باید گفت وای به کارگاهی که به بانک بدهکار شود. شرایط بانک‌ها خیلی سخت شده و جالب است بانک در مسیر مشارکت حاضر نیست هیچ ریسکی را بپذیرد و وقتی وثیقه ارایه می‌کنیم تا آن وثیقه سهل الوصول نباشد بانک زیر بار هیچ وامی نمی‌رود. 

وی گفت: خواهش می‌کنم یک تصمیم درست و حسابی و نهایی بگیرید. این‌که می‌گویند چرا واحدها نمی روند تسهیلات بگیرند به خاطر این است که پولی برای پرداخت ندارند. 

رییس خانه صنعت و معدن ایران با بیان این که چهار واحد صنعتی طی سال‌های 92 تا 94 بررسی شد، اضافه کرد: 70 درصد کارخانه‌ها فعال بودند، 30 درصد غیرفعال و از آن 70 درصد فعال 33 درصد کمتر از 25 درصد کار می‌کردند و 30 درصدشان بین 25 تا 50 درصد کار می‌کردند و فقط 8 درصد واحدهای صنعتی بالای 75 درصد فعالیت می‌کردند. 

سهل آبادی ادامه داد: آیا با این ظرفیت کاری می‌شود مالیات داد؟ در همین شرایط رشد مالیات اصفهان را 27 درصد دیده‌ایم. نسبت به ما در دارایی برادرانه رفتار کنید. یا نگرش را عوض کنید نترسید ما جایی فرار نمی‌کنیم. 

وی خطاب به وزیر اقتصاد گفت: در وصول بودجه به اصفهان یکی مانده به آخر هستیم. اما در پرداخت مالیات دومین استان هستیم. آقای طیب‌نیا در کوچک‌تر کردن دولت در این مدت شما به عنوان مسؤول اقتصادی چه کرده‌اید؟ چقدر با واگذاری به بخش خصوصی موافقت کرده‌اید؟ کدام واگذاری به بخش خصوصی در مدت شما اتفاق افتاده است؟ آقای طیب‌نیا ما در رکود کامل به سر می‌بریم. آدم‌های بزرگ مالی این شهر امروز گرفتار شده‌اند. 

رییس اتاق بازرگانی اصفهان خاطرنشان کرد: احیای زاینده رود مورد درخواست همه اصفهانی‌هاست. احیای زاینده رود برای همه ایران مهم است. پارسال غصه کشاورزان شرق را داشتیم ولی امروز کار به جایی رسیده که فقط تا 100 روز دیگر مردم اصفهان آب برای خوردن دارند. 

 منبع : ایسنا


اشتراک گذاری بازگشت به لیست خبرها

شرکت نصف جهان در سال 1378 در عرصه فن آوری اطلاعات شروع به فعالیت نموده است. تا کنون با انجام پروژه های مختلف در زمینه های گوناگون سابقه درخشانی را از خود بر جای گذاشته است. مهمترین استراتژی این شرکت کسب رضایت حداکثری مشتریان عزیز بوده که در این راستا به توفیقات فراوانی دست یافته ایم.