امیر قلی امینی

امیرقلی امینی نویسنده، روزنامه نگار، مترجم و پژوهشگر در سال 1276 (ه.ش) در اصفهان چشم به جهان گشود. 
وی تحت سر پرستی پدرش ابراهیم خان امین‏ الدوله از بازماندگان صدر اعظم اصفهانی ومادرش از خاندان نمازی شیرازی پرورش یافت. 
امیر قلی پس از سپری نمودن ایام کودکی در سن دوازده سالگی به بیماری درد مفاصل مبتلا گردید که این درد پس از شنیدن خبر شهادت برادرش به دست سربازان انگلیسی که در جنگ جهانی اول اتفاق افتاد به فلج هردوپا منجر شد . معلولیت جسمی این مرد بزرگ در تعالی روح بلند او به سوی قله های موفقیت چندان تأثیری نداشت و مانع ازعلم آموزی و تحصیلات او نگردید چنان که پس از سپری نمودن دوران تحصیل در سن جوانی با زنی به نام بتول ابوعطا پیوند زناشویی بست و ثمره ی این ازدواج پنج فرزند پسر و یک دختر شد. 
در آن زمان شخصیت جذاب و دوست داشتنی مرحوم امینی همگان را به خود جذب می کرد و اعتبار و شهرتی خاص به او می بخشید چنان که بسیاری از مقامات سرشناس کشوری و دولتی نظیر استاندار و شهردار با وی آمد و شد داشتند و از نظرات سودمند او سود می بردند. از خصایص اخلاقی اوصراحت در کلام و بی پرده سخن گفتن بود به طوری که در پارهای از مواقع از اقدامات زورگویانه و سودجویانه ی عوامل دولتی و شخصی انتقاد می کرد. 
در زمان پهلوی که رضا شاه موقتاً کشور را ترک نمود مرحوم امیر قلی بر علیه سیاست وی مقالاتی نوشت که این کار سبب توقیف روزنامه ی او شد. مرحوم امینی پس از این واقعه از روزنامه نگاری دست کشید؛ و چند سالی بعد نیز درپی کسالتی کوتاه مدت درگذشت. در حدود 10 تا 15 سال پس از مرگ مرحوم امینی همسر او نیز دار فانی را وداع گفت. مرحوم امینی پیش از مرگ به دلیل علایق شخصی خویش به غنای علم و فرهنگ این مرز و بوم همواره خواستار حضور اصحاب رسانه و شعرای وقت در خانه ی شخصی خود بود چنان که در این مکان جلسات هفتگی و شب شعر برگزار می نمود. 
این مرد سخت کوش و فعال در اثر جدیت و پشتکار ، موفق به ارائه خدمات فراوانی شد که از آن میان می توان به گرد آوری دو مجموعه از ضرب المثل های فارسی به نام هزار و یک سخن در سال 1299 (ه.ش)، تألیف مجموعه داستان های امثال شامل خاطرات مردمانی نظیر پیشه وران ، نوکرها، درشکه چی ها ، شوفرها، و کشاورزان روستایی در سال 1324 (ه.ش) . تألیف اثری به نام "اصطلاحات عامیانه" در سال 1333 (ه.ش) وابطال الباطل در رد قرارداد 1331 (ه.ق)، طبع مجلد چگونه بچه خود را پرورش ‌دهیم،همچنین تألیف گزیده آثار و مجموعه مقالات و گردآوری و آماده سازی فرهنگ عوام (شرح امثال و اصطلاحات زبان فارسی) از آثار ماندگار اوست. علاوه بر تألیفات مذکور مرحوم امیر قلی امینی در ترجمه ی کتب و داستان های مختلف تاریخی نیز دست توانایی داشت که از میان آنها می توان به ترجمه کتاب "عبدالرحمن ناصر" نوشته جرجی زیدان، باز گردان کتاب "کودک" اثر ویکتورپوشه، ترجمه مجموعه ی "داستان‌های کوچک" از اسپرانتو، ترجمه کتاب "داستان‌های تاریخی" اثر ابراهیم مصری همچنین بازگردان مجلد "عروس فرغانه" اثر جرجی زیدان و ترجمه "غلبه بر ترس و خستگی" اثر اسپنسر که برنده ی جایزه کتاب سال شد از جمله کار های او به شمار می آید . 
علاوه بر این مرحوم امینی در دیگر فعالیت های فرهنگی- علمی نیز حضوری فعال داشت که از جمله فعالیت در روزنامه ی اخگر به صاحب امتیازی میرزا فتح‌الله وزیر زاده بین سال های(1307 تا 1322ه.ش) تأسیس و نشرروزنامه اصفهان از سال 1322 تا 1357 (ه.ش) مدیریت و نویسندگی "مجله باختر اصفهان" با امتیازسیّدنصرالله سیف پورفاطمی یاد کرد. امیرقلی جدای از فعالیت های فرهنگی بی شمار که با روح و جسم او آمیخته بود کارهای عام المنفعه و خیریه ی بسیاری نیز از خود بر جای گذاشت که تأسیس دارالایتام یا پرورشگاه کودکان به سال 1332 (ه.ش)، تربیت کودک بی‏ سرپرست و تکفل امور تربیتی و تحصیلی آنان، اختصاص دو عمارت مجزا جهت پرورشگاه دختران و پسران از محل کمک های مردمی، تلاش در جهت عمران، آبادانی و آبرسانی اراضی بایر روستاییان از طریق حفر قنوات متعدد، تأسیس موزه ای از اشیای قدیمی، راه اندازی کتابخانه ای عمومی برای استفاده علاقه مندان به مطالعه؛ تأسیس جمعیت شیر و خورشید (هلال احمر) کنونی در سال 1313 (ه.ش)، عضویت در شورای عالی فرهنگ وانجمن شهر اصفهان با پنج نوبت دبیری و دو دوره ریاست و سرانجام اهدای منزل مسکونی خویش با تمام امکانات واثاثیه برای تداوم کارهای علمی- فرهنگی ادبا و شعرا و روزنامه نگارن یاد کرد.شرکت نصف جهان در سال 1378 در عرصه فن آوری اطلاعات شروع به فعالیت نموده است. تا کنون با انجام پروژه های مختلف در زمینه های گوناگون سابقه درخشانی را از خود بر جای گذاشته است. مهمترین استراتژی این شرکت کسب رضایت حداکثری مشتریان عزیز بوده که در این راستا به توفیقات فراوانی دست یافته ایم.